Jak správně vybrat vinylovou podlahu domů? Několik informací, které vám pomohou s výběrem.

Typy vinylové podlahy

Způsob pokládky rozděluje vinylové podlahy do tří typů:

  • Lepená vinylová podlaha: celoplošné lepení vyžaduje správně připravený podklad bez jakýchkoliv nerovností, které by se později prokreslily na povrch. Na podklad se aplikuje podlahářské lepidlo, na které se poté lepí lamely. Musí se pokládat tak, aby mezi nimi nebyly mezery a po nalepení v celé místnosti se je třeba dílce zaválcovat. Lepení vinylové podlahy je doménou profíků, kteří se vypořádají se dvěma kritickými body. Je totiž důležité správně odhadnout množství naneseného lepidla a délku odvětrávání, než se začne pokládat podlaha.
    Podlahovina se lepí postupně a je tedy nutné správně odhadnout rychlost pokládky, aby lepidlo správně odvětralo. Odvést precizní práce není jen tak, proto se místnosti pokládají po sektorech.

  • Plovoucí vinylová podlaha: pro jednodušší pokládku jsou tady vinylové dílce vybavené zámkovým systémem. Tím, že nejsou spojeny přímo s podkladem nemají na něj tak vysoké nároky (vyrovnají se s nerovnostmi do 2 mm/2 m). Tento typ podlah je vhodný pro pokládku svépomocí. Pod podlahu se pokládá podložka a parozábrana (pokud nejsou integrované přímo v lamele). U plovoucích podlah se setkáte s různými typy konstrukce: celovinylové podlahy, vinylové podlahy na HDF desce s korkem, podlahy na kompozitní desce, vinylové podlahy s rigidním jádrem. Celkově se lamela skládá z několika vrstev spojených tavením. Ty umožňují dodávat podlaze různé vlastnosti - vyšší odolnost, tuhost, zlepšují akustiku apod.

  • Samoležící vinylové podlahy: dílce se speciální úpravou, která umožňuje volné položení.

Co je u vinylové podlahy důležité?

Vyberte si dostatečně odolnou podlahu

S tím souvisí zátěžová třída:

Jednotlivé prostory v domě jsou vystaveny různé zátěži. Proto je potřeba vždy volit dostatečně silnou nášlapnou vrstvu, aby podlaha odolala zátěži na chodbě, v kuchyni nebo v pokoji u dětí. Zatímco v ložnici si vystačíte s podlahovou zátěžové třídy 23 (nášlapná vrstva silná 0,3 mm), pro nejexponovanější místa hledejte podlahy z vyšších tříd (31, 32, 33, 34). Pokud zvolíte vyšší zátěžovou třídu, rozhodně neuděláte chybu.

Nášlapná vrstva (mm) 0,20 0,30 0,40 0,50 0,70
Zátěžová třída dle EN 685 22 23, 31 23, 32, 41 23, 33, 42 23, 34, 43
  většina výrobců už nevyrábí domácnost, menší kanceláře, ordinace domácnost, kanceláře, prodejny, hotelové pokoje domácnost, komerční prostory, nemocnice, domovy pro seniory domácnost, komerční prostory

Odolná vinylová podlaha Conceptline Click Vinylová podlaha Projectline Click Vinylová podlaha Ecoline Click Vinylová podlaha Aquafix Click Vinylová podlaha Afirmax BiClick

             Conceptline Click                       Projectline Click                          Ecoline Click                           Aquafix Click                        Afirmax BiClick

Spolehlivý zámkový systém

Pevný a spolehlivý zámkový systém je nezbytný pro to, aby podlaha správně plnila účel, byla spolehlivá a vydržela co nejdéle. Tyto nároky splňují zámky Uniclic a Välinge, které najdete i na našich podlahách.

Zámky Uniclic pro vinylové podlahy   Zámky vinylové podlahy Välinge

Jednoduchý a efektivní systém Uniclic najdete nejen na vinylových podlahách, ale třeba také na laminátu. Je umístěn na dlouhých i krátkých stranách lamel a zajišťuje stabilitu v náročných podmínkách.

Unikátní zámky nabízí i švédský systém Välinge znamená pro podlahu jistotu spojení lamel i při vysoké zátěži a dlouhou životnost.

Tloušťka vinylové podlahy

U plovoucí vinylové podlahy záleží na počtu a síle jednotlivých vrstev. Je silnější než lepená (2 - 3 mm) a v závislosti na skladbě se její tloušťka pohybuje od 4 do 10 mm). Samoležící podlahy najdete v tloušťce mezi 4 - 6 mm.

Neplatí, že čím silnější podlaha, tím odolnější. To ovlivňuje síla nášlapné vrstvy, nosná deska, zámky nebo kvalita výroby.

Zdravotní nezávadnost potvrzená certifikáty

Poznat kvalitní podlahu není snadné. Spoléhejte se na evropské výrobce, kteří musí dodržovat standardy. Podlahové krytiny vyrábí ze zdravotně nezávadných materiálů bez škodlivých příměsí, spolehlivými a moderními technologiemi.

V naší nabídce najdete produkty certifikované zkušebními ústavy Eurofins Group a UL Environment. Podlahy tak nesou certifikáty Indoor Air Comfort a Greenguard, oba v nejpřísnějších měřítcích Indoor Air Comfort GOLD a Greenguard Gold.

Certifikát Greenguard pro vinylové podlahy  Certifikat vinylové podlahy Indoor Air Comfort GOLD

Podlahy jsou bez ftalátů nebo jiných toxických změkčovadel, pentachlorfenolu nebo těžkých kovů, které se používají jako barviva a stabilizátory. Zdravé podlahy nezapáchají a nezatěžují vnitřní klima.

Komfortní vinylové podlahy

Podlahové topení

Vinylové podlahy jsou komfortní samy o sobě - měkké na došlap, navíc s příjemnou povrchovou teplotou. S podlahovým topením vytváří ideální kombinaci. U podlah, které budou pokládány na topení je potřeba hlídat tepelný odpor (max. 0,15 m2 K/W) a tepelnou vodivost (čím vyšší hodnota, tím lépe).

Na podlahové topení je potřeba podlaha, která nebude bránit v pronikání tepla do místnosti. Je proto důležité sledovat parametr tepelného odporu, který by neměl překročit 0,15 m2 K/W). Všechny vinylové podlahy z naší nabídky jsou na podlahové topení vhodné. Nabízíme také podložky pod vinyl s nízkým tepelným odporem pod ty kolekce, jež nejsou podložkou opatřeny z výroby.

Lepená vinylová podlaha Conceptline Lepená vinylová podlaha Expona Commercial Lepená vinylová podlaha Expona Design Lepená vinylová podlaha Expona Domestic Lepená vinylová podlaha Expona Domestic

Akustické vlastnosti - tiché podlahy

Zapomeňte na hlučný laminát, vinylové podlahy jsou tiché. A to jak směrem do místnosti, tak i do místnosti pod sebou. Útlum hluku dosahuje u některých kolekcí až 19 dB (konkrétně Expona Clic 19 dB). O útlum se starají vrstvy ze speciálních materiálů (např. Ultra HD IXPE Foam) nebo korkové podložky (vinylové podlahy s korkem). U plovoucí podlahy bez integorvané vrstvy lze útlum hluku vyřešit vhodnou podložkou (Multiprotec Acoustic).

Podlahy s nejvyšším útlumem hluku:

Plovoucí vinylové podlahy - kolekce Expona Click 19 dB Tiché vinylové podlahy Aquafix Clic Kolekce Ecoline Clic - útlum hluku 14 dB Vinylové podlahy Easyline Click

      Expona Clic 19 dB                 Aquafix Click                            Ecoline Click                           Easyline Click                         

Dekory vinylové podlahy si prohlédněte a vyberte v on-line vzorníku.

Mohlo by vás zajímat:

Soutěž o 100 000Kč