Všechny konstrukční varianty vinylových podlah v naší nabídce jsou vhodné pro teplovodní i elektrické podlahové topení. Které vám však ušetří nejvíce peněz?

Výběr podlahy záleží na různých aspektech - je to samozřejmě vzhled, odolnost a kvalita, ovšem do hry vstupují i další požadavky. Pokud už máte jasno, že budete vytápět podlahovým systémem, je právě toto důležitým kritériem. Podlaha v tomto případě musí být dobře prostupná teplu, aby se ho do místnosti dostalo co nejvíce a nevznikaly vyšší náklady. Materiál podlahy proto musí být vysoce tepelně vodivý a musí mít vysokou tepelnou setrvačnost.

Tepelný odpor podlahy

Prvním důležitým parametrem vinylové podlahy je tepelný odpor. Zatímco pro stavbu domu se volí materiály s vysokým tepelným odporem pro minimální pronikání tepla, u krytin pokládaných na podlahové topení je tomu přesně naopak.

Nejlepších výsledků v tomto ohledu dosahuje dlažba, je to ovšem za cenu snížení komfortu. Ačkoliv je dlažba častým řešením, faktem zůstává, že pro chůzi není zrovna tou nejkomfortnější variantou. Druhou nevýhodou je přílišná hlučnost, která se stane po čase poměrně obtěžující. Příjemnější variantou, která splní nároky na pohodlí a nízký tepelný odpor je vinylová podlaha. Na rozdíl od dlažby je celoročně příjemná při chůzi i bez podlahového topení, navíc je ale příjemná na došlap a hlavně tichá.

Obavy u plovoucí vinylové podlahy  kvůli komplikacím s nezbytnou podložkou nejsou na místě. Stačí totiž vybrat kolekci, která má integrovanou podložku a není proto potřeba žádná další. Vyhnete se tak starostem s jejím výběrem. Mezi tyto kolekce se řadí například podlahy s nosnou HDF deskou a korkovou podložkou Ecoline Click, Objectline Click, Longline Click (resp. podložkou Greensound u kolekce Easyline Click).

Stabilní podlahy na podlahové topení

Pro stejný pocit tepla (pocitovou teplotu) je potřeba u dlažby topit na teplotu o cca 2 °C vyšší než v případě vinylové podlahy. V případě dlažby proto topná sezóna začíná dříve a končí později, případně se topí celoročně. Použitím vhodnější podlahové krytiny lze zkrátit topnou sezónu a snížit intenzitu topení. To znamená úsporu nákladů na topení až o 12 %!

Jaké jsou vlastnosti stabilní plovoucí podlahy?Vrstvy vinylové podlahy

  • nové kvalitní vstupní suroviny (konkurenční podlahy obsahují 30 - 55 % recyklátu pro snížení výrobní ceny)
  • vhodná skladba vinylové podlahy: nosné kompozitní jádro (RCB) nebo HDF nosná deska
  • integrovaná podložka
  • nemá vertikální zámky

Rozměrová stabilita vinylové podlahy

Co je to rozměrová stabilita? Důležitý parametr u vinylové podlahy označuje schopnost materiálu zachovat si svou velikost, i když se mění podmínky okolního prostředí. V případě použití vinylu na podlahové topení je to důležitý parametr. Metoda zjišťování rozměrové stability a vlnění je normována (ČSN EN ISO 23999).

Pokud podlaha nemá dostatečnou rozměrovou stálost (roztažnost), pak na ní mohou vlivem okolních podmínek vznikat spáry či zvlnění. Typicky se tomu děje na místech, kam dopadá přímý sluneční svit nebo tam, kde podlahu ovlivňují výkyvy teplot. I toto je při výběru potřeba zohlednit a vybrat podlahu s co nejlepší rozměrovou stabilitou.

  Lepené vinylové podlahy Plovoucí vinylová podlaha 

       Lepené vinylové podlahy           Plovoucí vinylové podlahy