Vinylové podlahy s lehkostí kombinují všechny vlastnosti, které jsou důležité: jedinečný design, komfort při chůzi a odolnost zátěži. Neméně důležitou vlastností je ale také schopnost postarat se o akustický komfort. Tiché vinylové podlahy tento požadavek dokáží splnit.

Akustická pohoda - tichá podlaha není luxus

Míra hluku v místnosti závisí z velké části i na typu podlahové krytiny. Čím tvrdší povrch, tím snadněji se zvuky rozptylují a přenášejí. Kročejový hluk vzniká nárazy na podlahu - nejen chůzí nebo během, ale zařadit sem lze i pády předmětů. Tyto zvuky jsou vnímány jako nepříjemné a obtěžující.

Existují způsoby, jak kročejový hluk redukovat. V případě podlahové krytiny je proto důležité vybrat si takovou, která to dokáže. Nejhorších hodnot dosahují dřevěné a laminátové podlahy společně s dlažbou. Pokud toužíte po podlaze, kterou lze označit jako tichou a naopak přispěje k lepší akustice, přikloňte se k pružné krytině. Plovoucí vinylové podlahy disponují i dalším nenápadným, ale velmi důležitým pomocníkem - podložkou. Správně zvolená podložka se tedy mimo jiné zvládne postarat i o útlum kročejového hluku a sníží hluk pronikající do konstrukce.

Útlum hluku dle typu podlahy

   


   

Vinylová podlaha s integrovanou podložkou - komfort a útlum hluku

 

Zvolte správnou konstrukci podlahy

Lepené vinylové podlahy jsou díky své elasticitě už z podstaty tiché. U plovoucí vinylové podlahy je však možné dosáhnout lepších výsledků použitím vhodné podložky. Na trhu jsou k dostání různé typy, a právě akustické podložky pod podlahy patří mezi nejžádanější. Dle typu podložky je možné utlumit kročejový hluk až o 19 dB (přitom už snížení hluku o 10 dB je dobře znatelné).
Další variantou jsou vinylové podlahy s integrovanou podložkou. Nejde přitom jen o akustiku v domech, kde jsou patra.

To má hned několik výhod: pokládka podlahy je rychlejší a jednodušší a můžete si být jisti, že podložka je správně zvolená. Špatná volba podložky totiž může mít za následek poškození zámků.

Plovoucí vinylové podlahy s konstrukcí na HDF desce nebo kompozitní desce s integrovanou podložkou dosahují v oblasti akustiky skvělých výsledků.

Tiché vinylové schody Silent Step

Materiál a konstrukce vinylové podlahy je jako dělaná pro schody. Protiskluzný povrch, vysoká odolnost a hlavně výborný útlum hluku (16 dB). Právě přílišná hlučnost schodů bývá často řešeným problémem. Kolekce vinylových schodů Silent Step mají konstrukci stejnou, jako vinylové podlahy na HDF desce - tedy součástí lamely je korková podložka, která se stará právě o kritickou hlučnost. Rušivé zvuky z dupání jsou sníženy a vrzání rozhodně nehrozí. Vinylové schody jsou v nabídce v dekorech kolekcí Ecoline Click, Easyline Click, Objectline Click a Longline Click.

Jednoduše tak sladíte schodiště s podlahou, a to dokonce bez přechodových lišt. Není potřeba je přebrušovat, lakovat nebo olejovat a jejich údržba je stejně snadná, jako je tomu u podlahy.

Smart concept: sjednocené schody, podlaha a lišty

Vinylová podlaha 9551 Dub champagne + schody a lišty ve stejném dekoru

Jak vylepšit akustiku místnosti?

Hluku je všude kolem spousta - od domácích spotřebičů po ruch z ulice s hustou dopravou. Dělat opatření proti hluku je tedy důležité a dalo by se říci, že i nezbytné. Špatně provedená izolace totiž znepříjemní bydlení i v jinak dokonalém domě. Současné trendy akustice nesvědčí - sádrokarton, pohledový beton, velké prostory a velké plochy bez materiálů, které by pohltily zvuk jako jsou koberce nebo závěsy, v nich totiž chybí. Jak tedy lze jednoduše vylepšit akustiku? Doplnit interiér o akusticky pohltivé materiály.

Pokud řešíte akustiku místností, narazíte na dva termíny, které je potřeba rozlišovat: zvuková neprůzvučnost (zvuková izolace) a zvuková pohltivost (zvuk je z velké části pohlcen a neodráží se).


V místnostech, kde je problém s akustikou, se vyhněte sklu a dřevu ve větších plochách. Naopak je vhodné použít měkké materiály (a nemusí to být jen akustické panely, jaké bývají v hudebních zkušebnách). Využijte dekorativních látek, závěsů, polštářů nebo paravanů. Poslouží i velké knihovny, které dobře tlumí ruch ulice.


Akustika místnosti by se měla řešit jak v domácnostech, tak na pracovištích.