Typy pokládky vinylové podlahy:

Možná se vám zalíbí některý z netradičních typů pokládky, ale pozor: je potřeba zohlednit velikost lamel i místnosti. Ne každou kolekci je možné použít pro tyto pokládky.

  • Klasická pokládka vinylové podlahy bez pravidelného opakování

Základní způsob pokládky, při němž vynikne dekor podlahy. Začíná se v levém horním rohu a pokládá se celá první řada. U protilehlé zdi se poslední dílec zařízne podle potřeby a zbytkem lamely začíná druhá řada. Takto se postupuje v každé řadě. Je potřeba ale myslet na dvě podmínky: pokud je zbylá část odříznuté lamely příliš krátká, je v nové řadě potřeba použít celý nový dílec. Kratší strany lamel se také musí opakovat minimálně po 1/3 délky dílce.

  • Pokládka s pravidelným opakováním

Pokládka vinylové podlahy s pravidelným opakováním znamená, že lamely se v každé řadě opakují ve třetině nebo polovině lamely stejně jako v předchozí řadě. Oblíbený způsob zejména pro přísnou svou pravidelnost.

  • Pokládka na stromečekPokládka vinylové podlahy - stromeček

Vinylové podlahy lze pokládat i ve stylu parket - lamely jsou instalovány "na stromeček" nebo takzvaně ve stylu "rybí kosti." Ne u všech vinylových podlah je tato pokládka možná.

  • Pokládka na koso

Dílce podlahy při tomto způsobu nekopírují stěny, ale směřují úhlopříčně z jednoho rohu do druhého. Složitý způsob pokládky je vhodné svěřit do rukou profesionála.

 

TIP! V kolekci Expona Domestic nebo Expona Commercial najdete speciální dekory a lamely pro podlahu ve stylu parket.

 

Směr pokládky vinylové podlahy

  • Souběžně s oknem (hlavním zdrojem světla)
  • V celém patře zachovávat jeden směr
  • Pokládat souběžně se schody

Možnosti pokládky vinylové podlahy

Velikosti prořezu:

Upozorňujeme, že je velice důležité počítat s určitým prořezem materiálu, který se liší v závislosti na formátu podlahoviny a půdorysu plochy, který se má materiálem pokrýt. Také způsob kladení má značný vliv na množství materiálu, který následně už nemůžeme použít – tzv. prořez (dílec je krátký, nebo zbytek je tvarově upraven tak, že už nikam nepasuje).

U čtvercových a obdélníkových místností s chaotickým (nahodilým) opakováním je prořez většinou 5 %. V případě, že požadujeme pravidelné opakování lamel v sudých a lichých řadách (následující řada je posunuta o 1/2 délky lamely), může být prořez 10 % i 15 %. Toto vzorování se většinou používá u lamel se skosenou hranou.

Proto doporučujeme, abyste si u členitých místností a v případě vzorování provedli orientační náčrt s kladecím plánem.

Lamely, které vám zůstanou, doporučujeme uschovat a uskladnit ve vodorovné poloze tak, aby celoplošně ležely – následně se mohou hodit při náhodném poškození a nutnosti oprav – podlaha je ve stejné šarži. Následné doobjednání nového materiálu nemusí barevně ladit.

 

Přečtěte si další články:

Soutěž o 100 000 Kč