Kuchyň prověří kvalitu podlahy ze všech místností v domě nejvíc. Čilý pohyb už od rána, tekutiny, drobky nebo občas padající nádobí je běžnou záležitostí, která nesmí podlahu ohrozit. Vinylová podlaha do kuchyně znamená nejjednodušší řešení, protože vedle krásného designu je také vysoce odolná.


Jaká má být podlaha do kuchyně?

V kuchyni se často stávají nehody - pád hrnku s čajem nebo cákající voda ze dřezu nesmí být pro podlahy v kuchyních problém. 

Vinylová podlaha do kuchyně - voděodolná, stylová a zdravotně nezávadná.

Prvním požadavkem je tedy voděodolnost. Vinylová podlaha do kuchyně nesmí bobtnat, aby se měnil tvar lamely a po čase byla zralá na výměnu. S vodou na povrchu souvisí i uklouznutí - proto vybírejte prostiskluznou podlahu. Po ní se bude dobře chodit nejen, když na povrchu přistanou kapky vody, ale jistější si na ní budou senioři nebo domácí mazlíčci. Zvláštní kategorií jsou potom děti, pro něž je podlaha hřištěm, kde běhají, válí se a občas třeba i usnou (bez ohledu na to, že jde o kuchyň). Proto  je potřeba podlaha zdravotně nezávadná, příjemná i na boso a měkká. To navíc oceníte i při dlouhém stání u sporáku.

A když po tom všem zůstane na podlaze nepořádek, jednoduše se zamete nebo vytře. Právě snadná údržba předurčuje vinylovou podlahu pro použití v nejzatěžovanějších místech domácnosti. Nečistoty a nepořádek na ní neulpívají v kuchyni, ani na chodbách. Povrch vinylové podlahy chrání vrstva, která uzavírá mikropraskliny, v nichž by mohly zůstávat nečistoty a prach vytvářející chomáče.

Dalším požadavkem na podlahu do kuchyně je odolnost vůči mechanickému poškození, čili nárazům a otlakům. Kvalitní vinylové podlahy mají však jistou tvarovou paměť. To znamená, že otlaky po čase zmizí (záleží samozřejmě na intenzitě a délce zátěže). Samozřejmě i vinylovou podlahu poškodí hroty a ostré hrany. 

Dřevěná a laminátová podlaha je citlivá na vodu, koberec do kuchyně není vhodný už ze své podstaty.
Na chladné dlažbě se špatně stojí u sporáku i dřezu.

Vinylová podlaha do kuchyně - plovoucí vinylová podlaha Expona Clic 19dB

Proč je vinylová podlaha do kuchyně dobrý nápad?

  • Zdravotně nezávadná
  • Je stabilní a bezpečná
  • Odolná - u pružné podlahy nehrozí prasknutí
  • Příjemný povrch na konstrukci vhodné pro podlahové topení
  • Nenáročná na údržbu
  • Šetrná ke kloubům
  • Má moderní design a krásné dekory

Vhodný je plovoucí i lepený typ vinylové podlahy. Nezbytností jsou ale silné zámky, které zvládnou vysoký provoz.

Nedokážete si představit kuchyň bez dlažby? Je to klasika, které se však nemusíte vzdávat, protože v nabídce vinylových podlah najdete mnoho dekorů, které ji dokonale zobrazují. Přijdete ale o jednu typickou vlastnost dlažby. Jde o chlad, což vás ale rozhodně mrzet nemusí, protože je to právě jedna z nevýhod této krytiny. Oblíbené jsou i vinylové podlahy s dekorem betonu.

Pozor! na plovoucí vinylovou podlahu nelze postavit kuchyňskou linku či kuchyňský ostrůvek. Takto těžký nábytek je v rozporu s pokyny k pokládce. U podlahy položené plovoucím způsobem je nutno zamezit tomu, aby byla podlaha lokálně přitlačena k podkladu a nebyl možný její pohyb. Není ale problém vyřešit to - nejjednodušším způsobem jsou dilatace kolem těžkých kuchyňských prvků (kolem kuchyňské linky nebo ostrůvku).

Vinylová podlaha do kuchyně musí něco vydržet. Vyberte si z kolekcí s vysokou třídou zátěže:
Expona Clic 19 dB
Aquafix Click
...celá nabídka vinylových podlah do kuchyně.

Propojení a sjednocení velkého prostoru

Otevřené prostory jsou velký trend, který ale važaduje specifická řešení. Velké prostory, kdy dochází k propojení kuchyně, na chodby a obývacího pokoje vyžadují ale specifická řešení. V případě vinylových podlah jsou přechody mezi jednotlivými částmi řešeny dilatací, která eliminuje roztažnost podlahy.

Ve velkých prostorech je vítaný i akustický útlum, o který se vinylové podlahy postarají. U kolekce Expona Clic 19 dB je to právě 19 dB, kolekce Aquafix jen o něco méně (18 dB), Conceptline HDF 14 dB nebo u Ecoline Click 16 dB.

Přečtěte si další články:

Soutěž o 100 000Kč