Vinylové podlahy bez ftalátů pro příjemný domov
Ftaláty jsou látky používané při výrobě plastů jako jejich změkčovadlo. Najdete je v sáčcích, PET lahvích, hračkách, kosmetice, ale i v podlahách. Některé jsou neškodné, jiné už dokáží ovlivňovat funkce lidského organismu. Postupně se uvolňují do okolí, objevují se ve vnitřním ovzduší a potom už před nimi není úniku.
Ftaláty mohou nepříznivě ovlivňovat hormonální a reprodukční systém nebo oslabovat imunitu. Neprospívají činnosti jater, ledvin nebo plic a dokáží ovlivnit i srážlivost krve. Podílí se také na častém problému - na alergiích a vzniku astmatu. Pro domácnost jsou tedy podlahy bez ftalátů jediným řešením. Důležité je také vědět, že používání ftalátů je v rámci Evropské unie zakázáno. Setkat se s nimi ale můžete u nekvalitních podlah a podlah s nejistým původem.
Na přítomnost ftalátů upozorňuje nepříjemný zápach, který se z takové krytiny line do okolí.
Ftaláty (nejen) ve vinylových podlahách
Působení na lidské zdraví se u různých ftalátů liší. Mezi sedm nejvíce studovaných ftalátů patří:
- DEHP – di(2-ethylhexyl)ftalát (toxický pro reprodukci, vyvolává alergie a astma)
- DBP – di-n-butylftalát (toxický pro reprodukci, toxický pro vývoj)
- DIDP – di-isodecylftalát (poškození jater)
- BBP – benzylbutylftalát (toxický pro reprodukci, toxický pro vývoj)
- DINP – di-isononylftalát (poškození jater, vyvolává alergie a astma)
- DIBP – di-isobutylftalát (toxický pro reprodukci, toxický pro vývoj)
- DNOP– di(n-oktyl)ftalát (poškození jater)
- DPP – dipentylftalát (toxický pro reprodukci, toxický pro vývoj)
Místo ftalátů se u podlahových krytin používají netoxická změkčovadla. Jejich emise pak dosahují podobných nebo nižších hodnot, než je tomu třeba u norem pro dětské hračky.
Podobně nežádoucí látkou je i formaldehyd, který se objevuje v některých druzích podlah a jeho přítomnost je označována zkratkou VOC - volatile organic compound. Limit určuje vyhláška č. 6/2003 Sb. (hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností).
Vyhýbejte se vinylovým krytinám neznámého původu a důvěřujte certifikátům o zdravotní nezávadnosti:
Problematika ftalátů byla nejčastěji zmiňována v souvislosti s hračkami. Ftaláty jako změkčovadla byla používána v ohebných hračkách, které děti často dávaly do úst. Není proto náhoda, že nejvyšší hodnoty ftalátu v prachu byly při pokusu nalezeny ve školce.
Další riziko představuje zákeřný formaldehyd. Na ten ale stačí mít nos, protože jeho štiplavého zápachu si nelze nevšimnout. Je obsažen v mnoha materiálech a objevuje se i ve vinylových podlahách.
Klima místností aneb teorie vnitřního prostředí
Na vnitřním klimatu se podílí teplota, vlhkost a kvalita vzduchu. V uzavřených prostorách, ať už doma nebo v práci, tráví lidé převážnou část dne (podle výzkumu je to až 90%). Pokud jedna ze složek kolísá, nejdříve je to znatelné na produktivitě, poté na náladě a nakonec i na zdraví. A to už není žádná legrace.
Problém si vysloužil označení „Syndrom nemocných budov“ (SBS - Sick Building Syndrome) nebo Syndrom nemocí z budov (BRI - Building Related Illnesses). Svůj podíl na tom mají samozřejmě i ftaláty…
Snižte jejich množství s kvalitní vinylovou podlahou.
V nabídce máme vinylové podlahy pro všechny místnosti od předsíně až po ložnici.