Ftaláty jsou látky používané při výrobě plastů jako jejich změkčovadlo. Najdete je v sáčcích, PET lahvích, hračkách, kosmetice, ale i v podlahách. Některé jsou neškodné, jiné už dokáží ovlivňovat funkce lidského organismu. Postupně se uvolňují do okolí, objevují se ve vnitřním ovzduší a potom už před nimi není úniku.

Ftaláty mohou nepříznivě ovlivňovat hormonální a reprodukční systém nebo oslabovat imunitu. Neprospívají činnosti jater, ledvin nebo plic a dokáží ovlivnit i srážlivost krve. Podílí se také na častém problému - na alergiích a vzniku astmatu. Pro domácnost jsou tedy podlahy bez ftalátů jediným řešením. Důležité je také vědět, že používání ftalátů je v rámci Evropské unie zakázáno. Setkat se s nimi ale můžete u nekvalitních podlah a podlah s nejistým původem.

Na přítomnost ftalátů upozorňuje nepříjemný zápach, který se z takové krytiny line do okolí.

Vinylové podlahy pro zdravý interiér, vinylová podlaha bez ftalátu

Ftaláty (nejen) ve vinylových podlahách

Působení na lidské zdraví se u různých ftalátů liší. Mezi sedm nejvíce studovaných ftalátů patří:

  • DEHP – di(2-ethylhexyl)ftalát (toxický pro reprodukci, vyvolává alergie a astma)
  • DBP – di-n-butylftalát (toxický pro reprodukci, toxický pro vývoj)
  • DIDP – di-isodecylftalát (poškození jater)
  • BBP – benzylbutylftalát (toxický pro reprodukci, toxický pro vývoj)
  • DINP – di-isononylftalát (poškození jater, vyvolává alergie a astma)
  • DIBP – di-isobutylftalát (toxický pro reprodukci, toxický pro vývoj)
  • DNOP– di(n-oktyl)ftalát (poškození jater)
  • DPP – dipentylftalát (toxický pro reprodukci, toxický pro vývoj)

Místo ftalátů se u podlahových krytin používají netoxická změkčovadla. Jejich emise pak dosahují podobných nebo nižších hodnot, než je tomu třeba u norem pro dětské hračky.

Podobně nežádoucí látkou je i formaldehyd, který se objevuje v některých druzích podlah a jeho přítomnost je označována zkratkou VOC - volatile organic compound. Limit určuje vyhláška č. 6/2003 Sb. (hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností).

Vyhýbejte se vinylovým krytinám neznámého původu a důvěřujte certifikátům o zdravotní nezávadnosti:

Certifikát Indoor Air Quality omezuje maximální množství volných těkavých látek. Greenguard Gold zaručuje stabilní kvalitu vnitřního ovzduší škol, školek a dalších institucí se specifickými požadavky. Podlaha bez škodlivin.

 

Problematika ftalátů byla nejčastěji zmiňována v souvislosti s hračkami. Ftaláty jako změkčovadla byla používána v ohebných hračkách, které děti často dávaly do úst. Není proto náhoda, že nejvyšší hodnoty ftalátu v prachu byly při pokusu nalezeny ve školce.

Další riziko představuje zákeřný formaldehyd. Na ten ale stačí mít nos, protože jeho štiplavého zápachu si nelze nevšimnout. Je obsažen v mnoha materiálech a objevuje se i ve vinylových podlahách.

Klima místností aneb teorie vnitřního prostředí

Na vnitřním klimatu se podílí teplota, vlhkost a kvalita vzduchu. V uzavřených prostorách, ať už doma nebo v práci, tráví lidé převážnou část dne (podle výzkumu je to až 90%). Pokud jedna ze složek kolísá, nejdříve je to znatelné na produktivitě, poté na náladě a nakonec i na zdraví. A to už není žádná legrace.

Problém si vysloužil označení „Syndrom nemocných budov“ (SBS - Sick Building Syndrome) nebo Syndrom nemocí z budov (BRI - Building Related Illnesses). Svůj podíl na tom mají samozřejmě i ftaláty…

Snižte jejich množství s kvalitní vinylovou podlahou.

Kolekce vinylových podlah nabízí řešení pro každý interiér.

V nabídce máme vinylové podlahy pro všechny místnosti od předsíně až po ložnici.

NAŠE TIPY

Podlahy do obývacího pokoje:

Vinylová podlaha do obývacího pokoje Ecoline  Click, dekor dub polární. Vinylová podlaha do obývacího pokoje Vinylová podlaha do obývacího pokoje Projectline Metalstone černá (55605) Vinylová podlaha do obývacího pokoje. Vinylová podlaha do obývacího pokoje Expona Simplay, dekorWhite Ash. Vinylová podlaha Longus XXL.

 

Vinylové podlahy do kuchyně:

Vinylová podlaha do kuchyně Expona Commercial, dekor Saffron Oak. Vinylová podlaha do kuchyně Expona Domestic, dekor Dark French Sandstone. Vinylová podlaha do kuchyně Expona Domestic, dekor Biege Vintage Wood. Vinylová podlaha do kuchyně Projectline, dekor Cement Stripe. Vinylová podlaha do kuchyně Projectline, dekor Vintage Metal hnědý.

 

Vinylové podlahy do ložnice:

Vinylová podlaha Ecoline, dekor dub turecký. Vinylová podlaha Longus XXL. Vinylová podlaha Projectline, dekor dub francouzský světlý. Vinylová podlaha do ložnice Simplay Acoustic Click, dekor White Metalstone. Vinylová podlaha Expona Simplay, dekor Taupe Textile.

Vinylové podlahy do dětského pokoje:

Vinylová podlaha Expona Domestic, dekor Golden Geometric. Vinylová podlaha Expona Simplay, dekor Beige Vintage Wood. Vinylová podlaha Expona Domestic, dekor Scandinavian Country Plank. Vinylová podlaha Conceptline Click, dekor jilm skandinávský světlý. Vinylová podlaha Conceptline Click, dekor dub stříbrnošedý.

Vinylové podlahy do koupelny a na WC:

Vinylová podlaha Ecpona Clic 19 dB, dekor Eden Ash. Vinylová podlaha Home 30. Vinylová podlaha Home 40, dekor ST 760. Vinylová podlaha Conceptline Click, dekor Travertin klasik. Vinylová podlaha Expona Simplay, dekVinylová podlaha Expona Simplay, dekor Cold Grey Concreteor Cold Grey Concrete